A block moving with initial speed of 12.0 m/ enters a frictionlessplane making a
ID: 1753063 • Letter: A
Question
A block moving with initial speed of 12.0 m/ enters a frictionlessplane making a 60°-angle with the vertical. a) find the distance traveled by the block along the planebefore its seed turns into zerob) The same enters a rough horizontal surface having acoefficient of kinetic friction of 0.21. What is the speed of theblock after it travels 5.0 m along the surface? a) find the distance traveled by the block along the planebefore its seed turns into zero
b) The same enters a rough horizontal surface having acoefficient of kinetic friction of 0.21. What is the speed of theblock after it travels 5.0 m along the surface?
Explanation / Answer
Given that The initial speed of the block (u) =12.0m/s The angle made with the vertical () =600 The final speed (v) =0 m/s Acceleration due to gravity (g) =9.8m/s2 a) As we know that the block is moving in the upward directionthen the acceleration is given by a =gsin Now from the equation of motion weget that v2 -u2 =2as The distance traveled by the block along the plane before itsseed turns into zero is s = v2-u2/2gsin = 8.48m b) The initial speed of the block (u) =120.0m/s The coefficient of kinetic friction of(k) =0.21 The block moved to a distance(s) = 5.0m Acceleration due to gravity (g) =9.8m/s2 Now for the rough horizontal surface the acceleration is givenby a = -kg Now the final speed of the block after traveling through adistance on the rough surface is given by v2-u2 =2as Now we get that v2 = u2 + 2as Then the final speed (v) = u2+2as = 144 -20.58 =11.11m/s The final speed (v) =0 m/s Acceleration due to gravity (g) =9.8m/s2 a) As we know that the block is moving in the upward directionthen the acceleration is given by a =gsin Now from the equation of motion weget that v2 -u2 =2as The distance traveled by the block along the plane before itsseed turns into zero is s = v2-u2/2gsin = 8.48m b) The initial speed of the block (u) =120.0m/s The coefficient of kinetic friction of(k) =0.21 The block moved to a distance(s) = 5.0m Acceleration due to gravity (g) =9.8m/s2 Now for the rough horizontal surface the acceleration is givenby a = -kg Now the final speed of the block after traveling through adistance on the rough surface is given by v2-u2 =2as Now we get that v2 = u2 + 2as Then the final speed (v) = u2+2as = 144 -20.58 =11.11m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.