A block is projected up a frictionless inclined plane with initial speed v0 = 3.
ID: 1979426 • Letter: A
Question
A block is projected up a frictionless inclined plane with initial speed v0 = 3.48 m/s. The angle of incline is ? = 32.7°.(a) How far up the plane does the block go?
answer = 1.14
(b) How long does it take to get there?
answer = ?
(c) What is its speed when it gets back to the bottom?
answer = 3.48 m/s
-for typing purposes, # = delta (change)
-So I just need help on B. I tried using the equation #x = Vi * t + 1/2 * a * t^2 and solving for t but it didn't work. For acceleration I used 5.39 because the force of gravity on an incline is g(sin(angle)) = 5.29. So yeah, thank you!
Explanation / Answer
the component of gravity acting down an inclined plane is g sin theta, so for this plane a=5.3m/s/s a) you can use vf^2=v0^2+2ad where vf=final speed =0 v0=initial speed=3.48m/s a=-5.3m/s solve for d: d=v0^2/2a=1.14m (this is the length up the ramp; 1.14 sin32.7=0.62m is the vertical displacement) b) d=v0t -1/2 at^2 where d=0.62m, a=-5.3m/s/s; solve quadratic for t c) if this is a frictionless plane, there is no less of energy, so the speed at the bottom is the same as the initial speed
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.