A block is pushed against the spring with a spring constant 11kN/m located on th
ID: 1775140 • Letter: A
Question
A block is pushed against the spring with a spring constant 11kN/m located on the (left-hand side of the track) and compress the spring a distance of 4.8 cm from its equilibrium position (as shown in figure below) The block starts at rest,is accelerated by the compressed spring, in the slides across a frictionless track except for a small rough area on the horizontal section of the track(shown in green). it leaves the track flies through the air and subsequently strikes the ground. Acceleration due to gravity is not 9.8 m/s^2. a) what is the speed "v" of the block when it leaves the track? answer in units of m/s. b) what is the horizontal distance "x" the block travels in the air? answer in units of m. 11 kN/m 482 g -t t i 4.8 1.5111Explanation / Answer
(A) Applying work - energy theorem,
Work done by spring + work done by friction = change in KE
(11000)(0.048^2)/2 + (-0.2 x 0.482 x 9.81 x 1.5) = 0.482(v^2/2 - 0 )
v = 6.83 m/s ....Ans
(B) in vertical,
yf- yi = v0y t + ay t^2 / 2
- 1.9 = 0 - 9.81 t^2 /2
t = 0.622 sec
delta(x) = v t = 4.25 m
(C) v^2 - 6.83^2 = 2(-9.81)(-1.9)
v = 9.16 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.