A block is pushed against the spring with spring constant 11 kN/m (located on th
ID: 1553067 • Letter: A
Question
A block is pushed against the spring with spring constant 11 kN/m (located on the left-hand side of the trade) and compresses the spring a distance 5.3 cm from its equilibrium position (as shown in the figure below). The block starts at rest, is accelerated by the compressed spring, and slides across a frictionless track except for a small rough area on a horizontal section of the track (as shown in the figure below). It leaves the track horizontally, flies through the air, and subsequently strikes the ground. The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2. What is the speed t' of the block when it leaves the track?Explanation / Answer
here,
spring constnat , K = 11 KN/m = 11000 N/m
spring compression distance , x = 0.053 m
u = 0.4
r = 1 m
the work done by friction = the potential energy stored in the spring - kinetic energy gained
u * m * g * r = 0.5 * k * x^2 - 0.5 * m * v^2
0.4 * 0.581 * 9.81 * 1 = 0.5 * 11000 * 0.053^2 - 0.5 * 0.581 * v^2
v = 6.73 m/s
the speed v of the block when it leaves the track is 6.73 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.