Two 10-cm-long thin glass rods uniformly charged to + 10nC are placed side by si
ID: 2177192 • Letter: T
Question
Two 10-cm-long thin glass rods uniformly charged to + 10nC are placed side by side, 4.0 cm apart. What are the electric field strengths E_1, E_2, and E_3 at distances 1.0 cm, 2.0 cm, and 3.0 cm to the right of the rod on the left, along the line connecting the midpoints of the two rods?Specify the electric field strength E_1.
Specify the electric field strength E_2.
Specify the electric field strength E_3.
Explanation / Answer
E=1/(4*pi*eo) * 2 ?/r is for infinite rod (L >>> y) --------------------------------- for bisector point (distance y from +rod and (0.04 - y) from negative rod) fields are E(y) = 9*10^9[2 ?/y] [(L/2) /sqrt{y^2+(L/2)^2}] direction (+x) E(0.04-y)=9*10^9[ -2?/(0.04-y)][(L/2) /sqrt{(0.04-y)^2+(L/2)^2}] note )- ve sign of lamda ? in 2nd equ >> indicates opposite direction of field due to -ve rod Net field at point (y) E(y-net) = E(y) (i) + E(0.04-y) ( - i) |E(y-net)} = |E(y)| - |E(0.04-y) --- (A) ======================= ? = Q/L = 10*10^-9/0.1 = C/meter ================= for y=1cm = 0.01 meter calculate E(0.01) then (0.04 - 0.01) by 2 equs and use (A) repeat for y=2 y=3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.