The speed of a bobsled is increasing, because it has an acceleration of 2.99 m/s
ID: 2177342 • Letter: T
Question
The speed of a bobsled is increasing, because it has an acceleration of 2.99 m/s2. At a given instant in time, the forces resisting the motion, including kinetic friction and air resistance, total 597 N. The mass of the bobsled and its riders is 346 kg. (a) What is the magnitude of the force propelling the bobsled forward? (b) What is the magnitude of the net force that acts on the bobsledExplanation / Answer
By F(net) = F(applied) - F(friction) =>m x a = F(applied) - F(friction) =>F(applied) = 346 x 2.99 + 597 =>F(applied) = 1631 b)Therefore the net force is:=346*2.99=1034.54newton
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.