A particle P travels with constant speed on a circle of radius r = 1.90 m(see th
ID: 2177563 • Letter: A
Question
A particlePtravels with constant speed on a circle of radiusr= 1.90 m(see the figure) and completes one revolution in20.0 s.The particle passes throughOat timet= 0.
Att= 5.00 s,what is the particle's position vector? Give(a)magnitude and(b)direction (as an angle relative to the positive direction ofx.)
Att= 7.50 s,what is the particle's position vector? Give(c)magnitude and(d)direction (as an angle relative to the positive direction ofx.)
Att= 10.00 s,what is the particle's position vector? Give(e)magnitude and(f)direction (as an angle relative to the positive direction ofx.)
Explanation / Answer
figure ??? unable to view figure please post the figure
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.