A particle P travels with constant speed on a circle of radius r = 2.0 m (see th
ID: 2209830 • Letter: A
Question
A particle P travels with constant speed on a circle of radius r = 2.0 m (see the figure) and completes one revolution in 20.0 s. The particle passes through 0 at t = 0. Find the magnitude and direction of each of the following vectors. With respect to 0, find the particle's position vector at t = 5.0 s.
a. What is it magnitude? 2.83 m
b. What is its angle with repect to the x-axis? 4.50?101 deg
c. With respect to 0, find the particle's position vector at t = 7.5 s. What is it magnitude?
d.What is its angle with repect to the x-axis?
e.With respect to 0, find the particle's position vector at t = 10.0 s. What is it magnitude?
f. What is its angle with repect to the x-axis? 9.00?101 deg
g.For the 5.00 s interval from the end of the fifth second to the end of the tenth second, find the magnitude of the particle's displacement.
h.For the 5.00 s interval from the end of the fifth second to the end of the tenth second, find the particle's average velocity. What is the x-component of the average velocity?
i.What is the y-component of the average velocity?
j.Find its velocity at the beginning and end of that 5.00 s interval. What is the x-component of the velocity at t = 5.0 s?
k.What is the y-component of the velocity at t = 5.0 s?
l.Find its acceleration at t = 5.0 s? What is the x-component of the acceleration at t = 5.0 s?
m.What is the y-component of the acceleration at t = 5.0 s?
n.Find its velocity at the end of that 5.00 s interval. What is the x-component of the velocity at t = 10.0 s?
o.What is the y-component of the velocity at t = 10.0 s?
p.Find its acceleration at t = 10.0 s? What is the x-component of the acceleration at t = 10.0 s?
q.What is the y-component of the acceleration at t = 10.0 s?
Explanation / Answer
T=20 s
2r/=20;
=>=.628 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.