A 370-g block is dropped onto a vertical spring with spring constant k=3.2 N/cm.
ID: 2178481 • Letter: A
Question
A 370-g block is dropped onto a vertical spring with spring constant k=3.2 N/cm. The block becomes attached to the spring, and the spring compresses 10.0 cm before momentarily stopping.a) While the spring is being compressed, what work is done by the block's weight?
b) While the spring is being compressed, what work is done by the spring?
c) What was the speed of the block just before it hits the spring?
d) If the speed of impact is doubled, what is the maximum compression of the spring? Assume the friction is negligible.
Explanation / Answer
0.29106 J v =3.9497 m/s (1/2)kx^2 22 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.