Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The circuit shown in the figure below is connected for 2.30 min. (Assume R1 = 6.

ID: 2180088 • Letter: T

Question

The circuit shown in the figure below is connected for 2.30 min. (Assume R1 = 6.20 Ohm, R2 = 2.20 Ohm and V = 15.0 V.) Determine the current in each branch of the circuit. Find the energy delivered by each battery. 4.00 V battery If you know the current through a battery, how do you determine the power delivered by the battery? J 15.0 V battery If you know the current through a battery, how do you determine the power delivered by the battery? kJ Find the energy delivered to each resistor. 6.20 Ohm resistor You appear to be giving the power delivered to the resistor rather than the energy delivered after 2.30 minutes. J 5.00 Ohm resistor You appear to be giving the power delivered to the resistor rather than the energy delivered after 2.30 minutes. J 1.00 Ohm resistor You appear to be calculating this correctly using an incorrect value for the current through the 5.00- Ohm resistor. J 3.00 Ohm resistor You appear to be giving the power delivered to the resistor rather than the energy delivered after 2.30 minutes. J 2.20 Ohm resistor You appear to be calculating this correctly using an incorrect value for the current through the 3.00- Ohm resistor. J

Explanation / Answer

Since the currents are shown to be correct power throug 4v battery=V*I=4*0.47=1.88W 15V battery=15*1.57=23.55W energy delivered to 6.20 Resistor=1.57^2 * 6.20=15.28J 5 Resistor=0.47*0.47*5=1.1045J 1 Resistor=0.47*0.47*1=0.2209J 3 Resistor=1.57^2 *3=7.3947J 2.20 Resistor=2.2*1.1*1.1=2.662J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote