Two small plastic balls hang from threads of negligible mass. Each ball has a ma
ID: 2180579 • Letter: T
Question
Two small plastic balls hang from threads of negligible mass. Each ball has a mass of 0.100g and a charge of magnitude q. The balls are attracted to each other, and the threads attached to the balls make an angle of 20.0 ^circ with the vertical, as shown in the figure.a) Find the magnitude of the electric force acting on each ball.
b) Find the magnitude of the charge on the balls.
---** --> distance between two charges = 2.05cm
Explanation / Answer
A. Fe = Fg = mgtanT = 0.0001*9.81*tan(20 d) =3.5705E-04 N C. From the link, r = 0.0205 m Fe = kq^2/r^2 mgtanT = kq^2/r^2 ==> q = sqrt(mgtanT*r^2/k) = sqrt(3.5705E-4 N*0.0205^2/8.98755E9) = 1.66*10^-17 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.