Two small plastic balls hang from threads of negligible mass. Each ball has a ma
ID: 2186292 • Letter: T
Question
Two small plastic balls hang from threads of negligible mass. Each ball has a mass of 0.180g and a charge of magnitude q . The balls are attracted to each other, and the threads attached to the balls make an angle of 20.0 degrees with the vertical, as shown in the figure. part a) Find the magnitude of the electric force acting on each ball. part b) Find the tension in each of the threads. part c) Find the magnitude of the charge on the balls.Explanation / Answer
equate the horizontal forces due to gravity (Fg) and to electrostatic attraction (Fe). A. Fe = Fg = mgtan? = 0.00018*9.81*tan(20 d) = 6.4269864E-04 N C. From the link, r = 0.0205 m Fe = kq^2/r^2 mgtan? = kq^2/r^2 ==> q = sqrt(mgtan?*r^2/k) = sqrt(6.4269864E-04*0.0205^2/8.98755E9) = 5.4819723E-09 C B. Tcos? = mg ==> T = mg/cos? = 0.00018*9.81/cos(20 deg) = 1.8791251E-03 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.