3. An ambulance with a siren emitting a white at 1600 Hz over takes and passes a
ID: 2181509 • Letter: 3
Question
3. An ambulance with a siren emitting a white at 1600 Hz over takes and passes a cyclist pedaling a bike at 4.44 m/s. After being passed, the cyclist hears a frequecncy of 1590. How fast is the ambulance moving
2. A state trooper chases a speeder; along a straight road; both vehicles at 160km/h. The sering on the troopers vehicle produces sound at a frequency. Doppler shift in the frequency heard by the speeder
3. A block of crown glass immersed in water as in. A light ray is incident on the top faceat an agle of 01 42.0. with the normal and exist the block at point P. a) find the verical distance y from the top of the block to P.
b. find the angle of refraction 02 of the light ray leaving the block at P
Explanation / Answer
a) 1590 = ((340+4.4)/(340+x)) * 1600 => x = ambulance speed = 6.56m/s b) 160kmph = 160*18/5 = 44.44m/s f/f0 = doppler shift = (388.44/388.44) = 1 hence no shift.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.