A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for \
ID: 2182964 • Letter: A
Question
A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for "green" or sustainable energy. In certain parts of the country, wind farms are a viable alternative to conventional energy sources. An average wind turbine (the device which converts rotational motion to electricity) has a maximum capacity of 1.80 MW. However, realistically the wind turbine never runs at full power. If a wind turbine runs at 34.4% capacity for 1.00 year, how much energy does the wind turbine generate?An average American household consumes 9500 kWh in 1.00 year. How many houses can the one wind turbine power?
Explanation / Answer
energy = 34.4% of 1.8 x 10^6W = 619200W per year Ans. no of households = 619200/9500 = 65 Ans.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.