Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A certified reference standard for atrazine inwater with a certified concentrati

ID: 2917378 • Letter: A

Question

A certified reference standard for atrazine inwater with a certified concentration of 11.7 ug/L was analyzed. Theobserved results for three replicates were 12.3, 12.1, and12.4.
A. Calculate the t value
B. What is the ttable value for 95% confidence [this is 4.303]
C. Is the method accurate at the 95% confidence level? A certified reference standard for atrazine inwater with a certified concentration of 11.7 ug/L was analyzed. Theobserved results for three replicates were 12.3, 12.1, and12.4.
A. Calculate the t value
B. What is the ttable value for 95% confidence [this is 4.303]
C. Is the method accurate at the 95% confidence level?

Explanation / Answer

a)t=(sample mean - mean) / (standard deviation / n) sample mean = 12.26667 standard deviation = .15275 n = 3 t= 6.4254 b)4.303 is correct because df=2 and it is at a 95% c)The method used is not accurate. 3 samples is not enough.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote