A certain type of stainless steel powder is supposed to have a mean particle dia
ID: 3434486 • Letter: A
Question
A certain type of stainless steel powder is supposed to have a mean particle diameter of 15. A random sample of 87 particles had a mean diameter of 15.2 with a standard deviation of 1.8. Test the claim at alpha=0.05 and determine the p-value of the test. A certain type of stainless steel powder is supposed to have a mean particle diameter of 15. A random sample of 87 particles had a mean diameter of 15.2 with a standard deviation of 1.8. Test the claim at alpha=0.05 and determine the p-value of the test.Explanation / Answer
Let mu be the population mean
The test hypothesis:
Ho: mu=15 (i.e. null hypothesis)
Ha: mu not equal to 15 (i.e. alternative hypothesis)
The test statistic is
Z=(xbar-mu)/(s/vn)
=(15.2-15)/(1.8/sqrt(87))
=1.04
It is a two-tailed test.
So the p-value= 2*P(Z>1.04) =0.2983 (from standard normal table)
Since the p-value is larger than 0.05, we do not reject the null hypothesis.
So we can conclude that A certain type of stainless steel powder is supposed to have a mean particle diameter of 15
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.