A block with mass m1 = 4.50 kg and a ball with mass m2 = 8.00 kg are connected b
ID: 2183032 • Letter: A
Question
A block with mass m1 = 4.50 kg and a ball with mass m2 = 8.00 kg are connected by a light string that passes over a frictionless pulley, as shown in figure (a). The coefficient of kinetic friction between the block and the surface is 0.300.
(a) Find the acceleration of the two objects and the tension in the string. a = Correct: Your answer is correct. 5.22 m/s2 T = Correct: Your answer is correct. 36.72 N
(b) Check the answer for the acceleration by using the system approach. (Use the following as necessary: m1, m2, ?k, and g.) a = ??
EXERCISE HINTS: Use the values from PRACTICE IT to help you work this exercise. What if an additional mass is attached to the ball? How large must this mass be to increase the downward acceleration by 45%? ???
I need help on the last 2.
Explanation / Answer
a),b) acceleration = a 12.5 * a = 8*9.8 - 0.3*9.8*4.5 a = 5.2136 m/s^2 T = 0.3*9.8*4.5 + 4.5*5.2136 = 36.6912 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.