Consider a large truck carrying a heavy load, such as steel beams. A significant
ID: 2183217 • Letter: C
Question
Consider a large truck carrying a heavy load, such as steel beams. A significant hazard for the driver is that the load may slide forward, crushing the cab, if the truck stops suddenly in an accident or even in braking. Assume, for example, that a 11,000 kg load sits on the flat bed of a 20,000 kg truck moving at 12.0 m/s. Assume that the load is not tied down to the truck, but has a coefficient of friction of 0.425 with the flat bed of the truck.(a) Calculate the minimum stopping distance for the truck for which the load will not slide forward relative to the truck.
_____m
(b) Is any piece of data unnecessary for the solution? (Select all that apply.)
**mass of truck
**mass of load
**coefficient of friction
**speed of truck
Explanation / Answer
For beams not to slide, the friction force must overcome the pseudo force on beams..... Maximum friction = 0.425 x 11000 x 9.81 = 45.86 KN..... Hence maximum deceleration that can be applied = (max friction)/weight of truck with load.... i.e a = 45.86 KN / (20000+11000) = 1.48 m/sec^2..... Minimum stopping distance s = v^2/2a...(from kinematic equations)...... s = 48.65 m.....
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.