Consider a large truck carrying a heavy load, such as steel beams. A significant
ID: 2233715 • Letter: C
Question
Consider a large truck carrying a heavy load, such as steel beams. A significant hazard for the driver is that the load may slide forward, crushing the cab, if the truck stops suddenly in an accident or even in braking. Assume, for example, that a 13,000-kg load sits on the flatbed of a 20,000-kg truck moving at 12.0 m/s. (a) Calculate the minimum stopping distance for which the load will not slide forward relative to the truck. (b) Is any piece of data unnecessary for the solution? (Select all that apply.) mass of the load mass of the truck velocity coefficient of static friction all are necessaryExplanation / Answer
All of them are necessary for solution. For a static friction coeff. u; the force required to stop would be: uMg = u * 13000 * 9.8 = 127.4u kN. Now, s = ut + (1/2)at^2 here, u = 12 m/s and a = -(127.4u)*1000/(13000+20000) = -2.96u m/s^2 And the time required to stop = (12/2.96u) = 4.05/u s Thus, s = 48.6/u - 24.275/u = 0.0486/u m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.