A car is designed to get its energy from a rotating flywheel with a radius of 2.
ID: 2183396 • Letter: A
Question
A car is designed to get its energy from a rotating flywheel with a radius of 2.25 m and a mass of 525 kg. The flywheel can be considered as a uniform thin cylinder. Before a trip, the flywheel is attached to an electric motor, which brings the flywheel's rotational speed up to 5000 rev/min.a)What is the kinetic energy stored in the flywheel?
b)If the flywheel is to supply energy to the car as would a 20-hp motor, find the length of time the car could run before the flywheel would have to be brought back up to speed.
Explanation / Answer
a)KE=0.5I2=0.25MR22=1.82*108J
b)Time=KE/power=1.82*108J/746*20=12209s=3.39 hours
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.