A car initially traveling at 24.7 m/sundergoes a constant negative acceleration
ID: 1676155 • Letter: A
Question
A car initially traveling at 24.7 m/sundergoes a constant negative acceleration of magnitude1.50 m/s2 after its brakesare applied. (a) How many revolutions does each tire makebefore the car comes to a stop, assuming the car does not skid andthe tires have radii of 0.330 m?1 rev
(b) What is the angular speed of the wheels when the car hastraveled half the total distance?
2 rad/s
(a) How many revolutions does each tire makebefore the car comes to a stop, assuming the car does not skid andthe tires have radii of 0.330 m?
1 rev
(b) What is the angular speed of the wheels when the car hastraveled half the total distance?
2 rad/s
Explanation / Answer
equation of motion v(t)=24.7 -1.5*t time to stop v(t)=0 =>t=16.47 s revolutions: 24.7/0.33*t*1/2=196.2 rev (b) the angular speed of the wheels when the car hastraveled half the total distance s(t)=24.7*t-1/2*1.5*t2 s(t)=1/2*s(16.47)= 101.7 m =>t=4.82 s => angular speed =v(4.82)/0.33=52.9rad/s s(t)=1/2*s(16.47)= 101.7 m =>t=4.82 s => angular speed =v(4.82)/0.33=52.9rad/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.