A car drives up a straight incline that is 4.8 km long. The total height of the
ID: 2043197 • Letter: A
Question
A car drives up a straight incline that is 4.8 km long. The total height of the incline is 0.3 km.The car moves up the incline at a steady speed of 20 m/s. During the climb, the average resistive force acting on the car is 500 N. The total weight of the car and the driver is 9000 N.
A) Determine the time it takes the car to travel from the bottom to the top of the incline.
B) Determine the work done against the gravitational force in travelling from the bottom to the top of the incline.
C) Using your answers above, calculate a value for the minimum power output of the car engine needed to move the car from the bottom to the top of the incline.
Explanation / Answer
The angle of the incline.. sin(?) = 0.30 / 4.80 ? = 3.58° The component of the car's weight acting against motion is .. F = 12000sin(3.58°) = 750 N The total force against the car is... 750 + 500 = 1250 N Work = F•d Work = 1250(4800) = 6 x 10^6 J = 6000 kJRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.