A car comes to a bridge during a storm and finds the bridge washed out. The driv
ID: 2270656 • Letter: A
Question
A car comes to a bridge during a storm and finds the bridge washed out. The driver must get to the other side, so he decides to try leaping it with his car. The side the car is on is 19.2m above the river, while the opposite side is a mere 1.7mabove the river. The river itself is a raging torrent 63.0m wide.
Part A
How fast should the car be traveling just as it leaves the cliff in order just to clear the river and land safely on the opposite side?
Part B
What is the speed of the car just before it lands safely on the other side?
Explanation / Answer
car falls 19.2 - 1.7 = 17.5 m
you have two vectors
horizontal vector must go 63.0m in the time gravity pulls the car down 17.5 m
g = 9.8m/s^2
time = sqrt(2*distance / gravity)
t = sqrt (2*117.5m / 9.8m/s^2)
t = 4.89 seconds
the car must travel at speed of 63m/4.89 s = 12.88 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.