A car initially traveling at 25.3 m/s undergoes a constant negativeacceleration
ID: 1742712 • Letter: A
Question
A car initially traveling at 25.3 m/s undergoes a constant negativeacceleration of magnitude 1.90 m/s2 after its brakesare applied. (a) How many revolutions does each tire make before the car comesto a stop, assuming the car does not skid and the tires have radiiof 0.330 m?rev
(b) What is the angular speed of the wheels when the car hastraveled half the total distance?
rad/s
(a) How many revolutions does each tire make before the car comesto a stop, assuming the car does not skid and the tires have radiiof 0.330 m?
rev
(b) What is the angular speed of the wheels when the car hastraveled half the total distance?
rad/s
Explanation / Answer
from v=rw w=25.3/0.330=76.66 w[final]=0 =a/r=-1.9/0.330=-5.7575rad/sec2 time=v-u/a=0-25.3/-1.9=13.31sec =76.66*13.31-1/2*5.7575*13.31*13.31=510.35rad if 2 radian amounts to 1 revolution 510.25 rev corresponds to81.26revolution from the relationwf2=wi2-2/2 we get the angular speed of the wheels when the car has traveledhalf the total distance= 54.20rad/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.