A mass m = 12.0 kg is pulled along a horizontal floor with NO friction for a dis
ID: 2184411 • Letter: A
Question
A mass m = 12.0 kg is pulled along a horizontal floor with NO friction for a distance d =7.2 m. Then the mass is pulled up an incline that makes an angle ? = 30.0? with the horizontal and has a coefficient of kinetic friction ?k = 0.49. The entire time the massless rope used to pull the block is pulled parallel to the incline at an angle of ? = 30.0? (thus on the incline it is parallel to the surface) and has a tension T =61.0 N.
3) What is the work done by friction after the block has traveled a distance x = 3.5 m up the incline? (Where x is measured along the incline.)
Explanation / Answer
1. Horizontal tension: T=Fcos()=54cos(28) work=T*distance 2. k=.5*mv^2, where k equals the number found above. 3. Force by friction=uN. N=gcos(28)*m w=Fd, and its negative 4. use dsin28 to find verticle distance, than plug in w=m*g*d i think the net work is 0 these are the formulas i used, and i didnt figure out 5 yet
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.