The current through the 4.0kOhm- resistor in the figure is 3.50mA (in spite of t
ID: 2185059 • Letter: T
Question
The current through the 4.0kOhm- resistor in the figure is 3.50mA (in spite of the figure we don't know the polarity of the "unknown" battery). (Figure 1)What is the terminal voltageV_ba of the "unknown" battery? (There are two answers). Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by a comma.
The current through the 4.0kOhm- resistor in the figure is 3.50mA (in spite of the figure we don't know the polarity of the unknow battery). (Figure 1)What is the terminal voltageV_ba of the unknown battery? (There are two answers). Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by a comma.Explanation / Answer
here there will be two cases , 1) Vba < 12 , 2) Vba >12 . case 1 : effective voltage driving the circuit is ( 12- Vab )volts , current through 4ohms = 3.5amp , i8 = 3.5/2 = 1.75amp , itotal = 5.25 amp. 12-Vab = 6*5.25+ 4*3.5 = 45.5 , Vab = -33.5volts , battery with must be placed reverse of 33.5 volts. or case 2 : Vab -12 = 45.5 , Vab = 57.5Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.