A grinding wheel is in the form of a uniform solid disk of radius 7.04 cm and ma
ID: 2185644 • Letter: A
Question
A grinding wheel is in the form of a uniform solid disk of radius 7.04 cm and mass 2.10 kg. It starts from rest and accelerates uniformly under the action of the constant torque of 0.596 N middot m that the motor exerts on the wheel. How long does the wheel take to reach its final operating speed of 1 160 rev/min? s Through how many revolutions does it turn while accelerating? You appear to have calculated the number of revolutions correctly using your incorrect result for the time from part (a). revExplanation / Answer
moment of inertia of solid disk = mr^2/2
= 5.2039*10^-3
= I*
0.596 = 5.2039*10^-3*
= 114.52 rad/s2
= t
t = 1.06 sec
(1160*2/60)^2 = 2
= 64.42 rad
= 10.25 rev
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.