A 42.0-kg person, running horizontally with a velocity of +4.21 m/s, jumps onto
ID: 2188493 • Letter: A
Question
A 42.0-kg person, running horizontally with a velocity of +4.21 m/s, jumps onto a 13.1-kg sled that is initially at rest. (a) Ignoring the effects of friction during the collision, find the velocity of the sled and person as they move away. (b) The sled and person coast 30.0 m on level snow before coming to rest. What is the coefficient of kinetic friction between the sled and the snow?Explanation / Answer
according to the law of conservation of linear momentum 42 X 4.21 = ( 42 + 13.1 ) X v => v = 3.21 m/s now considering uniform acceleration mass of the system = 55.1 kg initial velocity = 3.21 m/s distance = 30 m v^2 = u^2 + 2as => 0 = 3.21^2 + 2*a*30 => a = 0.17 m/s^2 frictional force = µN = mass X acceleration => µ X mg = m X 0.17 => µ = 0.017
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.