A 402-Ohm resistor, an inductor, and a capacitor are in series with an AC source
ID: 1448145 • Letter: A
Question
A 402-Ohm resistor, an inductor, and a capacitor are in series with an AC source. The reactance of the inductor is 697 ohm, and the circuit impedance is 767 Ohm. (a) What are the possible values of the reactance of the capacitor? (b) If you find that the power delivered to the circuit decreases as you raise the frequency, what is the capacitive reactance in the original circuit? (c) Repeat part (a) assuming the resistance is 201 Ohm instead of 402 Ohm and the circuit impedance continues to be 767 Ohm.Explanation / Answer
resistance R=402 ohms
reactance of inductor, XL=697 ohms
impedance Z=767 ohms
reactance of capacitor is Xc
a)
impedance Z=sqrt(R^2+(Xc-XL)^2)
767=sqrt(402^2+(Xc-697)^2)
==> Xc=43.9 ohms or Xc=1350.2 ohms
b)
XC=43.9 ohms
c)
impedance Z=sqrt(R^2+(Xc-XL)^2)
767=sqrt(201^2+(Xc-697)^2)
==> Xc=1437.2 ohms or Xc=43.2 ohms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.