Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 3.60-kg ball, moving to the right at a velocity of +3.03 m/s on a frictionless

ID: 2188506 • Letter: A

Question

A 3.60-kg ball, moving to the right at a velocity of +3.03 m/s on a frictionless table, collides head-on with a stationary 8.40-kg ball. Find the final velocities of (a) the 3.60-kg ball and of (b) the 8.40-kg ball if the collision is elastic. (c) Find the magnitude and direction of the final velocity of the two balls if the collision is completely inelastic.

Explanation / Answer

an elastic collision is one in which no loss of kinetic energy takes place 3.6 X 3.03 = 3.6 X v1 + 8.4 X v2 and also 1/2 X 3.6 X 3.03^2 = 1/2 X 3.6 X v1^2 + 1/2 X 8.4 X v2^2 (conserving kinetic energy ) => v1 = -7.6 m/s v2 = 4.56 m/s if the collision is completely elastic then the two balls stick to one another and move together final velocity of the two ball system = 0.909 m/s in the same direction as the 3.6 ball was moving before collision

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote