A 3.30 kg box is moving to the right with speed 10.0 m/s on a horizontal, fricti
ID: 1527394 • Letter: A
Question
A 3.30 kg box is moving to the right with speed 10.0 m/s on a horizontal, frictionless surface. At t = 0 a horizontal force is applied to the box. The force is directed to the left and has magnitude F(t) = (6.00 N/s^2 )t^2 What distance does the box move from its position at t = 0 before its speed is reduced to zero? Express your answer with the appropriate units. x=16.3 m If the force continues to be applied, what is the velocity of the box at 3.00s ? Express your answer with the appropriate units. v_x = Value UnitsExplanation / Answer
A)
We have,
F = ma
S = ut +(1/2)at2
v = u + at
Where,
F - Force = - 6 N
m - mass of the body = 3.3 kg
a - acceleration = ?
S - displacement = ?
u - initial velocity = 10 m/s
v - final velocity = 0 m/s
t - time taken = ?
Now,
F = ma
a =F/m = -6/3.3 = -1.82 m/s2(saying the force is being applied in the negative direction.)
Also, we know that
v = u + at
By using this we can find how long it takes to stop.
0 = 10 -1.82t
1.82t = 10
t = 5.494 s
Now, we can find the distance travelled before it stops.
S = ut +(1/2)at2 = 10 x 5.494 + (1/2) x (-1.82) x 5.4942 = 27.47 m
B) Now, when t = 3 s
v = u + at = 10 + (-1.82 x 3) = 4.54 m/s
Also, after the box stops also if we continue the force, the box will move in the opposite direction with a velocity v.
when the box stops velocity becomes zero. so u = 0 and t = 3s (counted from the starting of opposite movement)
v = u + at = 0 + (-1.82 x 3) = - 5.46 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.