a shell/ garnet fired from a starting speed Vo = 20.0 m / s and in a direction t
ID: 2188895 • Letter: A
Question
a shell/ garnet fired from a starting speed Vo = 20.0 m / s and in a direction that forms 60 degrees with the horizontal. When the shell reaches its maximum height above the ground, it explodes into two fragments which have identical masses. Firstly fragment is the velocity immediately after the explosion zero and falling to the ground along a vertical line. The second fragment is a path that immediately after the explosion is horizontal.
a, How far from the launching place lands the second fragment? ignore air resistance and assume that the actual terrain is level.
Explanation / Answer
maximu height gained by particle h=(vsin60)^2/2*g ; and time taken in reaching there t=vsin60/g ; now after explosion ,time of flight of horizontal particle =vsin60/g ; total distance from launching pad=2vcos60 * vsin60/g + vsin60 * v cos60/g =1.5 v^2 * sin120/g ; total distance=52.97 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.