A 5.00-g bullet moving with an initial speed of v i = 390 m/s is fired into and
ID: 2189960 • Letter: A
Question
A 5.00-g bullet moving with an initial speed ofvi=390m/s is fired into and passes through a 1.00-kg block as shown in the figure below. The block, initially at rest on a frictionless, horizontal surface, is connected to a spring with force constant880N/m. The block movesd=4.40cm to the right after impact before being brought to rest by the spring.
A 5.00 - g bullet moving with an initial speed ofvi=390m/s is fired into and passes through a 1.00 - kg block as shown in the figure below. The block, initially at rest on a frictionless, horizontal surface, is connected to a spring with force constant880N/m. The block movesd=4.40cm to the right after impact before being brought to rest by the spring. (a) Find the speed at which the bullet emerges from the block. (b) Find the amount of initial kinetic energy of the bullet that is converted into internal energy in bullet?block system during the collision.Explanation / Answer
so .5*M*v^2=.5*k*x^2 so v(M)=1.305 so m*390=mv+M*v(M) so .005*390=.005*v+1*1.305 a)so v=129 m/s(ans) b)K=.5*m*390^2-.5*m*129^2-.5*1*1.305^2=337.8 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.