An elevator of mass 200kg is suspended from a cable. a). If a 60kg woman is stan
ID: 2190364 • Letter: A
Question
An elevator of mass 200kg is suspended from a cable. a). If a 60kg woman is standing on a scale (1kg) in the elevator moving downward with a constant velocity of 2.5m/s, then what is the magnitude of each force acting on the scale? b). If she is standing on a scale in the elevator, what is the magnitude of each force acting on the scale if the upwards acceleration is 3m/s2? c). If she is standing on a scale in the elevator, what is the magnitude of each force acting on the scale if the acceleration is 3m/s2 downwards?Explanation / Answer
a)forces acting on scale are weight of woman =600 N downwards, normal reaction of floor=610 N upwards and weight of scale=10 N downwards b)weight of woman=600 N,normal reaction acting on scale=793 N and weight of scale=10 N c)normal reaction=427 N,weight of woman = 600 N,weight of scale=10 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.