Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass m_1 = 1.70kg moving at v_1 = 1.20m/s undergoes a completely inel

ID: 2190798 • Letter: A

Question

A block of mass m_1 = 1.70kg moving at v_1 = 1.20m/s undergoes a completely inelastic collision with a stationary block of mass m_2 = 0.100kg . The blocks then move, stuck together, at speed v_2. After a short time, the two-block system collides inelastically with a third block, of mass m_3 = 2.70kg , which is initially at rest. The three blocks then move, stuck together, with speed v_3.(Figure 1) Assume that the blocks slide without friction. Part A Find rac{v_2}{v_1}, the ratio of the velocity v_2 of the two-block system after the first collision to the velocity v_1 of the block of mass m_1 before the collision. Express your answer numerically using three significant figures. Part B Find rac{v_3}{v_1}, the ratio of the velocity v_3 of the three-block system after the second collision to the velocity v_1 of the block of mass m_1 before the collisions. Express your answer numerically using three significant figures.

Explanation / Answer

A) V2/V1 =0.944 B) V3/V1 = 0.377 ( V1 = 1.2 m/s ; V2 = 1.133m/s ; V3 =0.453 m/s from momentum comnservation )

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote