A ball of mass m=0.8kg is tied to the end of a string of length L=0.2m and relea
ID: 2191177 • Letter: A
Question
A ball of mass m=0.8kg is tied to the end of a string of length L=0.2m and released when the string is held horizontally. Only gravity does work on the ball as it follows a circular path (tension is perpendicular to the direction of motion and so does work zero). When the ball reaches its lowest point, it collides perfectly elastically with a block of mass M=0.5kg at rest. The coefficient of friction between the block and ground is mk=0.8. How far will the block slide to the right before coming to rest? A. 0.047m B. 0.095m C. 0.189m D. 0.379mExplanation / Answer
c
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.