A ball of mass m=1 kg and charge Q=2.50E-4 C hangs (at sea level) from a massles
ID: 2045842 • Letter: A
Question
A ball of mass m=1 kg and charge Q=2.50E-4 C hangs (at sea level) from a massless thread of length L=1.8 m from a pole of linear charge density =5.00E-7 C/m. Disregard the radius of the ball and pole; assume that the ball hangs from a ring that allows free rotation about the pole; and treat the pole as infinitely long. What is the angle (in degrees) of the thread relative to the line of charge?
Explanation / Answer
We can calculate the electric field coming from the pole from gauss' law.
i.e integral E ds = qenclosed/0 , ds is any cylindrical shell concentric with the pole.
From here we get E= /20r where r is the radius from the pole,
and is the linear charge density and is given to be 5.0x10-7C/m
Therefore now the forces acting on the ball are Tension , mg (gravity) and qE (electric force).
We get two equations, Tcos = mg --------------------- (1)
Tsin = qE -------------- (2)
From (1)& (2),
==> tan = qE/mg
---> tan = q/20rmg
Now r is the perpendicular distance from the pole ----> i.e r is Lsin
Therefore tan = 2 x 5.0x10-7C/m x 2.4 x 10-4C/(1.8*9.8 x 40)sin
--> if we substitute cos = t
then we get (1-t2)/t = 1.36x10-2
----> t2 +0.0136t -1 = 0
-----> t =0.9932
----> = 6.68 degrees.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.