A ball of mass m=5 kg and charge Q=6.50E-4 C hangs (at sea level) from a massles
ID: 1988379 • Letter: A
Question
A ball of mass m=5 kg and charge Q=6.50E-4 C hangs (at sea level) from a massless thread of length L=3 m from a pole of linear charge density ?=1.00E-7 C/m. Disregard the radius of the ball and pole; assume that the ball hangs from a ring that allows free rotation about the pole; and treat the pole as infinitely long. What is the angle ? (in degrees) of the thread relative to the line of charge?Explanation / Answer
let T be the tension in the wire => T sin? = Eq T cos? = mg tan? = Eq/mg but E due to a large infinite conductor is given by E = ?/(2pre) = 11689.35/r => tan? = 0.8717/l*sin? => sin?*tan? = 0.396 solve for ?
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.