A ball of mass m 1 = 43.9 g moving at aconstant speed of 22.28 m/s collides head
ID: 1753499 • Letter: A
Question
A ball of massm1 = 43.9 g moving at aconstant speed of 22.28 m/s collides head-on with astationary ball of mass m2 =316.5 g. The collision is elastic. What is the velocity ofthe first ball immediately after the collision?I solved the equation for elastic collisions. Then I used thev1 -v2=(-v1-v2) and solved v2 in terms of v1. I plugged it backinto the first equation and got -18.21 m/s. But that is incorrect.What I am doing incorrect? A ball of massm1 = 43.9 g moving at aconstant speed of 22.28 m/s collides head-on with astationary ball of mass m2 =316.5 g. The collision is elastic. What is the velocity ofthe first ball immediately after the collision?
I solved the equation for elastic collisions. Then I used thev1 -v2=(-v1-v2) and solved v2 in terms of v1. I plugged it backinto the first equation and got -18.21 m/s. But that is incorrect.What I am doing incorrect?
Explanation / Answer
Given that the masses are m1 = 43.9 g = 0.0439kg and m2 = 0.3165 kg Initial velocities are u1 = 22.28 m/s and u2 = 0m/s --------------------------------------------------------- Let the masses of the two bodies are m1 and m2the initial velocitiesare U1,U2 respectively
the final velocitiesare V1,V2 respectively. from the law of conservation of momentum m1*U1+m2*U2 = m1*V1+m2*V2 m1(U1-V1) = m2*(V2 - U2) ----------(1) from the law of conservation of Kineticenergy (1/2)m1*U12+(1/2)m2*U22 =(1/2)m1*V12+ (1/2)m2*V22 m1(U12-V12) = m2*(V22 -U22 ) ----------(2) devide the equation (1) by (2) weget U1+V1 = V2 +U2 V1 =V2 + U2 -U1 V2 = U1+V1 -U2 substitude the valueof V2 value in equation (1) weget V1 = (m1-m2)*U1/(m1+m2) + (2m2)U2 /(m1+m2)-----------(3) substitudethe value of V1 value in equation (1) weget V2 = (m2-m1)U2 /(m1+m2) + (2m1)U1 /(m1+m2) -----------(4) ------------------------------------------------------------------------------------------------------------- From the equation (3) we get final velocity fo the massm1 after collision is V1 = (m1-m2)*U1/(m1+m2) + 0 = (m1-m2)*U1/(m1+m2) = ------------ m/s m1(U12-V12) = m2*(V22 -U22 ) ----------(2) devide the equation (1) by (2) weget U1+V1 = V2 +U2 V1 =V2 + U2 -U1 V2 = U1+V1 -U2 substitude the valueof V2 value in equation (1) weget V1 = (m1-m2)*U1/(m1+m2) + (2m2)U2 /(m1+m2)-----------(3) substitudethe value of V1 value in equation (1) weget V2 = (m2-m1)U2 /(m1+m2) + (2m1)U1 /(m1+m2) -----------(4) ------------------------------------------------------------------------------------------------------------- From the equation (3) we get final velocity fo the massm1 after collision is V1 = (m1-m2)*U1/(m1+m2) + 0 = (m1-m2)*U1/(m1+m2) = ------------ m/s V1 =V2 + U2 -U1 V2 = U1+V1 -U2 substitude the valueof V2 value in equation (1) weget V1 = (m1-m2)*U1/(m1+m2) + (2m2)U2 /(m1+m2)-----------(3) substitudethe value of V1 value in equation (1) weget V2 = (m2-m1)U2 /(m1+m2) + (2m1)U1 /(m1+m2) -----------(4) ------------------------------------------------------------------------------------------------------------- From the equation (3) we get final velocity fo the massm1 after collision is V1 = (m1-m2)*U1/(m1+m2) + 0 = (m1-m2)*U1/(m1+m2) = ------------ m/s V2 = U1+V1 -U2 substitude the valueof V2 value in equation (1) weget V1 = (m1-m2)*U1/(m1+m2) + (2m2)U2 /(m1+m2)-----------(3) substitudethe value of V1 value in equation (1) weget V2 = (m2-m1)U2 /(m1+m2) + (2m1)U1 /(m1+m2) -----------(4) ------------------------------------------------------------------------------------------------------------- From the equation (3) we get final velocity fo the massm1 after collision is V1 = (m1-m2)*U1/(m1+m2) + 0 = (m1-m2)*U1/(m1+m2) = ------------ m/s substitude the valueof V2 value in equation (1) weget V1 = (m1-m2)*U1/(m1+m2) + (2m2)U2 /(m1+m2)-----------(3) substitudethe value of V1 value in equation (1) weget V2 = (m2-m1)U2 /(m1+m2) + (2m1)U1 /(m1+m2) -----------(4) ------------------------------------------------------------------------------------------------------------- From the equation (3) we get final velocity fo the massm1 after collision is V1 = (m1-m2)*U1/(m1+m2) + 0 = (m1-m2)*U1/(m1+m2) = ------------ m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.