An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular v
ID: 2192461 • Letter: A
Question
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0.270rev/s . The magnitude of the angular acceleration is 0.880rev/s^2 . Both the the angular velocity and angular acceleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter 0.710m . a)compute the fan's angular velocity magnitude after time .193s has passed I got .440 b) Through how many revolutions has the blade turned in the time interval .192s from part A I got .068 c) What is the tangential speed (t) of a point on the tip of the blade at time t=.193s I got .981 d) What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time r=.193s? Express the acceleration numerical in meters per second squared. I cannot get this part rightExplanation / Answer
a) w1 = 0.27 + 0.88*0.193 = 0.43 rev/sec b)no of revolutions = 0.312 c)tangential speed at t= 0.192 is 0.438 * 0.355 = 0.15549 m/s d)resultant acceleration = 0.882
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.