An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular v
ID: 2197548 • Letter: A
Question
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0.300rev/s . The magnitude of the angular acceleration is 0.918rev/s^2 . Both the the angular velocity and angular accleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter 0.780m . the fan's angular velocity magnitude after time 0.190s has passed is .474 rev/s Part B Through how many revolutions has the blade turned in the time interval 0.190s from Part A? Part C What is the tangential speed v_tan(t) of a point on the tip of the blade at time t = 0.190s ? Express your answer numerically in meters per second. Part D What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time t = 0.190s ? Express the acceleration numerically in meters per second squared.Explanation / Answer
---
2 = 1 + t
= 0.3rev/s + 0.918 rev/s² * 0.190s
= 0.474 rev/s
---
= 1 * t + ½t²
= 0.3rev/s * 0.190s + ½ * 0.918 rev/s² * (0.190s)²
= 0.07356 rev
---
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.