A ball of mass m = 180 g is connected by a strong string of length L = 95.0 cm t
ID: 2192686 • Letter: A
Question
A ball of mass m = 180 g is connected by a strong string of length L = 95.0 cm to a pivot and held in place with the string vertical. A wind exerts constant force F to the right on the ball as in the figure below. The ball is released from rest. The wind makes it swing up to attain maximum height Hmax above its starting point before it swings down again. (a) Find Hmax as a function of F. Hmax = (b) Evaluate Hmax for F = 1.00 N. m (c) Evaluate Hmax for F = 10.0 N. m (d) How does Hmax behave as F approaches zero? As F ? 0, Hmax ? m (e) How does Hmax behave as F approaches infinity? As F ? , H ? m (f) Now consider the equilibrium height of the ball with the wind blowing. Determine it as a function of F. Heq = (g) Evaluate the equilibrium height for F = 10.0 N. m (h) Evaluate the equilibrium height for F going to infinity. mExplanation / Answer
figure ??? please post the figure
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.