A high-voltage transmission line with a resistance of 0.305 /km carries a curren
ID: 2194750 • Letter: A
Question
A high-voltage transmission line with a resistance of 0.305 /km carries a current of 1.30 kA. The line is at a potential of 750 kV at the power station and carries the current to a city located 153 km from the power station. What is the power loss due to resistance in the line? What fraction of the transmitted power does this loss represent? (The second part should really say "What fraction of the total power does this loss represent?" In other words, you're not comparing the power lost in the wires to the power used by the city.)Explanation / Answer
total resistance = 0.305*153 = 46.665 ohm power loss due to resistance = current^2 * R = (1300)^2 * 46.665 =78.86 *10^6 resistance of power station = 750kV/1.3kA = 576.92 Ohm total tranmittive power = V*I = 750kV * 1.3kA = 975*10^6 so fraction = 78.86/975 = 0.008
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.