A wooden block with mass 1.45kgis placed against a compressed spring at the bott
ID: 2195933 • Letter: A
Question
A wooden block with mass 1.45kgis placed against a compressed spring at the bottom of a slope inclined at an angle of 35.0 degrees(pointA). When the spring is released, it projects the block up the incline. At pointB, a distance of 7.65mup the incline from A, the block is moving up the incline at a speed of 5.45m/sand is no longer in contact with the spring. The coefficient of kinetic friction between the block and incline isuk= 0.500. The mass of the spring is negligible.
Calculate the amount of potential energy that was initially stored in the spring.
Take free fall acceleration to be g= 9.80m/s^2.
Explanation / Answer
Initial potential energy = work done against friction+ increases in gravitational potential and kinetic energy. µ mg (cos ? )* d +mg d sin ? +0.5mv² 0.5 *1.45*9.8(cos 35 )* 7.65 +1.45*9.8*7.65* sin 35 +0.5*1.45*5.45² =44.52+62.35+21.53 = 128.40 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.