Two railroad cars, each of mass 1.8 104 kg, are connected by a cable to each oth
ID: 2196843 • Letter: T
Question
Two railroad cars, each of mass 1.8 104 kg, are connected by a cable to each other, and the car in front is connected by a cable to the engine. The cars start from rest and accelerate to a speed of 1.4 m/s after 1 min. (a) Find the work done by cable 1 on the car in the back. (b) Find the work done by cable 1 on the car in front (c) Find the work done by cable 2 on the car in front.Explanation / Answer
given: mass = 18000 kg initial velocity = 0 since it starts moving from rest final velocity = 1.1 m/s time = 60 sec First find acceleration: delta v / t = 1.1 / 60 sec = 0.0183 m/sec^2 Good Luck! find displacement: delta x = initial v + 1/2 vt^2 --> 32.94 m find force : mass x acceleration = 18000 x 0.0183 = 329.4 N finally, find work : force x delta X = 329.4 x 32.94 = 10850.4 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.