Two carts of equal mass, m = 0.250 kg, are placed on a frictionless track that h
ID: 2197055 • Letter: T
Question
Two carts of equal mass, m = 0.250 kg, are placed on a frictionless track that has a light spring of force constant k = 41.5 N/m attached to one end of it, as in Figure P6.60. The red cart is given an initial velocity of 0 = 2.65 m/s to the right, and the blue cart is initially at rest. Figure P6.60 (a) If the carts collide elastically, find the velocity of the carts just after the first collision. red cart m/s blue cart m/s (b) If the carts collide elastically, find the maximum compression in the spring. m
Explanation / Answer
velocity of red mass=0m/sec velocity of blue mass=2.65 m/sec towards right 0.5x0.25x2.65^2=0.5x41.5*x^2 x=0.205m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.