Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A wheel of diameter of 68.0 cm slows down uniformly from 8.40 m/s to rest over a

ID: 2197699 • Letter: A

Question

A wheel of diameter of 68.0 cm slows down uniformly from 8.40 m/s to rest over a distance of 115 m. (a) What is the total number of resolutions the wheel rotates in coming to rest? (b) What is the angular acceleration? (c) How long does it take for the wheel to come to the stop? A hollow cylinder (hoop) is rolling on a horizontal surface at speed v = 3.3m/s when it reaches a 15 degree incline. (a) How far up the incline will it go? (b) How long will it be on the incline before it arrives back at the bottom?

Explanation / Answer

a) =s/r = 114/(.34)=335.3 rad

b) =v/r = 8.4/(.34)=24.7

^2 = 0^2 + 2

0 = 24.7^2 + 2*335.3

=-0.9098

c) = 0 +t

0 = 24.7 -0.9098*t

t=27.15 s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote