Tarzan, in one tree, sights Jane in another tree. He grabs the end of a vine wit
ID: 2199218 • Letter: T
Question
Tarzan, in one tree, sights Jane in another tree. He grabs the end of a vine with length 20 m that makes an angle of 45 with the vertical, steps off his tree limb, and swings down and then up to Jane's open arms. When he arrives, his vine makes an angle of 30 with the vertical. Calculate Tarzan's speed just before he reaches Jane. You can ignore air resistance and the mass of the vine.Explanation / Answer
This is a new twist at Physics. Tarzan arrives at Jane with a velocity of 7.9 M/sec. X______________________ ..................../| ................../..|.. .....(20M)../.....|30 ............/...45.|.......(20M) ......../............|........ .a.O________.|.......... .....................|____b..O----> Vf = 7.9 M/sec Tarzan comes from point (a) at a distance of X==>a = 20 cos 45 = 20 (.707) = 14.14 M Then he arrives at point (b) at a distance of X==>b = 20 cos 30 = 20 (.866) = 17.32 M A difference of (17.32 - 14.14 = 3.18) M, and relative to point (b) Tarzan has a PE at (a) PE at (a) = mgH ................= mg(3.18) This PE gives him KE when he arrives at Jane KE = 1/2 mVf^2 KE = PE 1/2 mVf^2 = mg(3.18)..Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.