The arm in the figure below weighs 36.5 N. The force of gravity acting on the ar
ID: 2199621 • Letter: T
Question
The arm in the figure below weighs 36.5 N. The force of gravity acting on the arm acts through point A. Determine the magnitudes of the tension force vector F t in the deltoid muscle and the force vector F s exerted by the shoulder on the humerus (upper-arm bone) to hold the arm in the position shown.
Explanation / Answer
umming moments about O we have Ft*0.080*sin(12) - 41.5N*0.290m = 0 So Ft = 41.5*0.290/(0.080*sin(12)) = 724N Now summing vertical forces -41.5 + 724*sin(12) - Fs*sin(?) = 0 So Fs*sin(?) = -41.5 + 724*sin(12) = 109N (eqn 1) Now sum horizontal forces Fs*cos(?) - Ft*cos(12) = 0 Fs*cos(?) = 724*cos(12) = 708N (eqn 2) Now square both eqns and add them Fs^2*cos^2(?) + Fs^2*sin^2(?) = 708^2 + 109^2 => Fs^2 = 513398 So Fs = sqrt(513398) = 717N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.