Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Given that 12g of carbon combines completely with 16g of oxygen to form carbon m

ID: 2200643 • Letter: G

Question

Given that 12g of carbon combines completely with 16g of oxygen to form carbon monoxide, how many grams of carbon monoxide can be made from 48 g of carbon and 48 g of oxygen?

Explanation / Answer

1. 2A + 3B --> 5C 2. The answer is 1.0. moles = 1.2 x 10^24 atoms(1 molecule/2 atoms)(1 mole/6.022 x 10^23) = 1.0 3. 1.8 × 10^24 4. 23.95 g/mol(3 moles) = 72 g 5. - 236 g/mol 6. 22.4 L CO2/mole CO2(1 mole CO2/2 moles LiOH)(4 moles LiOH) = 44.4 moles -45 L 7. In 22.4 L at STP, all gases have 6.022 x 10^23 molecules. - The gases have the same number of molecules. 8. moles H2O = 16 moles C2H6(6 moles H2O/2 moles C2H6) -48 moles 9. L HCl = 11.2 L Cl2(1 mole Cl2/22.4 L Cl2)(2 mole HCl/1 mole Cl2)(22.4 L HCl/1 mole HCl) - 22.4 L 10. L CO2 = 269 L C2H6(1 mole C2H6/22.4 L C2H6)(4 moles CO2/2 moles C2H6)(22.4 L CO2/1 mole CO2) = 538 L CO2 -538 L 11. If a 102 g sheet of aluminum oxide formed completely in excess oxygen, how many grams of aluminum were oxidized? Trick question. -102 g Who's buried in Grant's tomb? 12. -A/B because you need three times as much B to have a stoichiometric reaction 13. -NaNO3 Actually it doesn't react with NaOH 14. 386.65 g/mol -386 g/mol 15.-A/3B 16. Theor. mol NH3 = 2 mol H2(2 mol NH3/3 mol H2) = 1.33 mol NH3 produced from 2 mol H2 % yield = (0.54 mol/1.33 mol) x 100% = 40.5% -40% 17. -The product participates in a side reaction. 18. LiOH 23.95 g/mol moles LiOH = 24 g LiOH(1 mol LiOH/23.95 g LiOH) = 1.00 mol LiOH mass Li3N = 1.00 mol LiOH(1 mol LiN3/3 mol LiOH)(34.83 g LiN3/1 mol LiN3) = 11.6 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote